X
 04.02.2021 Култура

Објавени номинациите за „Златен глобус“ 2021 година: Првпат три режисерки во најтесниот избор за награда

Објавени се номинациите за 78. издание на доделувањето на наградата „Златен глобус“, со што може да се каже дека почнува сезоната на филмските награди.

Првпат три жени се номинирани за најдобра режија за „Златен глобус“ - Реџина Кинг, Клои Жао и Емералда Фенел се номинирани заедно со Дејвид Финчер и Арон Соркин.

„Нетфликс“ води и во телевизиски и филмски номинации, вклучувајќи ја и драмата „Манк“, која води со 6 номинации. Веднаш по него е филмот „Судењето на 7-темина од Чикаго“ со 5 номинации.

Во категоријата телевизија, кралската драма „Круната“ води со 6 номинации, а веднаш по неа е минатогодишниот победник, комедијата „Шитс крик“ со 5 номинации.

Наградата „Златен глобус“ ја доделува Холивудското здружение на странски новинари. 78. издание на доделувањето на наградите е закажано за 28 февруари, виртуелно од Беверли Хилс, со два месеца задоцнување во споредба со вообичаениот датум на одржување. Водители ќе бидат Тина Феј и Еми Похлер.

Ова е листата со номинациите:

Телевизија

Најдобар актер во ТВ-серија, мјузикл или комедија

Дон Чидл - „Black Monday“
Николас Холт - „The Great“
Јуџин Леви - „Schitt's Creek“
Џејсон Судекис - „Ted Lasso“
Рами Јусуф - „Ramy“

Најдобра актерка во ТВ-серија - мјузикл или комедија

Лили Колинс - „Еmily in Paris“
Кejли Квоко - „Тhe Flight Attendant“
Ел Фанинг - „The Great“
Џејн Леви - „Zoey's Extraordinary Playlist"
Кетрин О' Хара - „Schitt's Creek“

Најдобар актер во ТВ-серија - драма

Џејсон Бејтман - „Ozark“
Џош O'Конор - „The Crown“
Боб Оденкирк - „Better Call Saul“
Aл Пачино - „Hunters“
Метју Рајс - „Perry Mason“

Најдобра актерка во ТВ-серија - драма

Оливија Колман - „The Crown“
Џоди Комер - „Killing Eve“
Ема Корин - „The Crown“
Лара Линеј - „Ozark“
Сара Полсон - „Ratched“

Најдобар актер во кратка серија или филм за ТВ

Брајан Кранстон - „Your Honor“
Џеф Даниелс - „The Comey Rule“
Хју Грант - „The Undoing“
Марк Рaфало - „I Know This Much is True“
Итан Хоук - „The Good Lord Bird“

Најдобра актерка во кратка серија или филм за ТВ


Кејт Бланшет - „Mrs. America“
Дејси Едгар-Џонс - „Normal people“
Шира Хас - „Unortodox“
Никол Кидман - „The Undoing“
Ања Тејлор-Џој - „The Queen's Gambit“

Најдобра ТВ-серија - драма

„The Crown“
„Lovecraft Country“
„The Mandalorian“
„Ozark“
„Ratched“

Најдобра кратка серија или ТВ-филм

„Normal People“
„The Queen's Gambit“
„Small Axe“
„The Undoing“
„Unorthodox“

Најдобра ТВ-серија - мјузикл или комедија

„Emily in Paris“
„The Flight Attendant“
„Schitt's Creek“
„The Great“
„Ted Lasso“

Филм

Најдобар анимиран филм


„The Croods: A New Age“
„Onward“
„Оver the Moon“
„Soul“
„Wolfwalkers“

Најдобар филм - мјузикл или комедија

„Borat Subsequent Moviefilm“
„Hamilton“
„Music“
„Palm Springs“
„The Prom“

Најдобар филм - драма

„The Father“
„Mank“
„Nomadland“
„Promising Young Woman“
„The Trial of the Chicago 7“

Најдобар странски филм

„Another Round“, Данска
„La Llorona“, Гватемала/Франција
„The Life Ahead“, Италија
„Minari“, САД
„Two of Us“, Франција/САД

Најдобро сценарио

Емералд Фенел - „Promising Young Woman“
Џек Финчер - „Mank“
Арон Соркин - „The Trial of the Chicago 7“
Флоријан Зелер, Кристофер Хамптон - „The Father“
Клои Жао - „Nomadland“

Најдобра оригинална песна

„Fight for You„ - „Judas and the Black Messiah“
„Hear My Voice“ - „The Trial of the Chicago 7“
„IO SI (Seen)“ - „The Life Ahead“
„Speak Now“ - „One Night in Miami“
„Tigers & Tweed“ - „The United States vs. Billie Holiday“

Најдобар актер во филм - мјузикл или комедија

Саша Барон Коен - „Borat Subsequent Moviefilm“
Џејмс Корден - „The Prom“
Лин-Мануел Миранда - „Hamilton“
Дев Пател - „The Personal History of David Copperfield“
Енди Самберг - „Palm Springs“

Најдобрa актерка во филм - мјузикл или комедија

Марија Бакалова - „Borat Subsequent Moviefilm“
Кејт Хадсон - „Music“
Мишел Фајфер - „French Exit“
Розамунд Пајк - „I care a lot“
Ања Тејлор-Џој - „Emma“

Најдобар актер во филм - драма


Чадвик Боузман - „Ma Rainey's Black Bottom“
Риз Ахмед - „The Sound of Metal“
Ентони Хопкинс - „The Father“
Гери Олдман - „Mank“
Тахар Рахим - „The Mauritanian“

Најдобра актерка во филм - драма

Вајола Дејвси - „Ma Rainey's Black Bottom“
Андра Деј - „The United States vs. Billie Holiday“
Ванеса Кирби - „Pieces of a Woman“
Френсис Мекдорманд - „Nomadland“
Кери Мулиган - „Promising Young Woman“

Најдобар режисер

Дејвид Финчер - „Mank“
Реџина Кинг - „One Night in Miami“
Арон Соркин - „The Trial of the Chicago 7“
Клои Жао - „Nomadland“
Емералд Фенел - „Promising Young Woman“

Најдобар филм

„The Midnight Sky“
„Tenet“
„News of the World“
„Mank“

Целосната листа со номинации можете да ја погледнете ТУКА.

Извор: CNN
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура