X
 19.05.2018 Култура

Како се облекувале жените во 14 и во 18 век?

Живееме во ера на погодност, кога човек сака да му е удобно. Топла и студена вода во кое било време на луѓето од минатото би им се чинело прилично неверојатно, а уште поневеројатни би им биле сите други денешни технологии.

Но доколку зборуваме за облеката, промената во текот на изминатите 700 години оди заедно со драматичната промена во користењето. И понатаму носиме облека од основните причини поради кои луѓето ја носеле и во минатото, меѓутоа, денес многу повеќе гледаме да ни биде удобно.На видеата подолу е прикажано како една девојка се облекува во 14 век, а друга во 18 век. Видеата нудат детален приказ на тоа како тие се облекувале и колку време им било потребно да се средат наутро.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура