X
 04.10.2022 Економија

Економистите велат дека има 98 отсто шанси светот да падне во рецесија

Има 98,1 отсто шанси светот да падне во рецесија како последица на високата инфлација, драстичните зголемувања на каматните стапки и војната во Украина, според модел направен од истражувачката фирма „Нед Дејвис рисрч“.

Претходно шансите за рецесија биле толку високи во 2020 и за време на глобалната финансиска криза во 2008 и 2009 година, пренесува Си-ен-ен.

Седум од десет економисти што биле прашани од Светскиот економски форум сметаат дека има реални шанси за глобална рецесија, според извештајот на истражувачката фирма. Економистите очекуваат послаб економски развој и паѓање на платите оваа и следната година.

Поради растечките цени за храна и за енергија, постојат грижи и за немири. Во извештајот се вели дека 79 отсто од економистите очекуваат растечките цени да доведат до немири во земјите со ниски приходи. Околу 20 отсто од економистите го очекуваат истото и за богатите економии.

Истовремено, инвеститорите стануваат позагрижени поради движењето на акциите на главните берзи.

Извор: CNN
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија