X
 29.05.2015 Култура

Необични интернационални граници низ светот

Историјата ни покажува колку лесно можат да се променат националните граници, иако ние се`уште сме убедени дека тие се постојан елемент. Овие фотографии од различни национални граници низ светот докажуваат колку самите нации можат да бидат и пријателски и непријателски расположени додека ја „бранат“ нивната територија.

 

granici


Границите кажуваат многу за односите на земјите кои граничат една со друга. Границите меѓу пријателските нации, особено оние во Шенген зоната, се речиси и непостоечки, обележани само со една линија или знак. Другите граници се обележани или со природни граници како реките, или пак направени граници од самиот човек.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура