X
 06.04.2020 Образование

13-годишниот Влатко Стојкоски сам направи веб-страница со математички вежби

Инспириран од помалото братче и желбата да им помогне на помалите деца, осмоодделенецот Влатко Стојкоски од Скопје креирал веб-страница за основни математички задачи за основци. Вели дека во ова време, додека нашите родители мора да работат од дома, а децата не можат да одат во училиште, сакал да направи нешто што може да им го исполни времето на помалите со корисни активности и истовремено со вежби. На страницата има податоци за коронавирусот. Влатко програмирал податоците автоматски да се ажурираат според најновите податоците од СЗО - Светска здравствена организација. Содржината, пак, е на три јазици - македонски, англиски и албански.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование