06.06.2017 Образование

Знаењето е моќ: правила по кои живеат успешните луѓе за да се научат на сѐ

Што ако е возможно да научите сѐ за што сте заинтересирани, за кратко време и притоа на начин на кој ќе Ви се исплати? Со малку самоедукација, Вашата иднина е во Ваши раце.

Самоедукацијата е екстремно важна за иднината и е еден од најефикасните начини на кои може да го надоградите своето знаење на темата која Ве интересира. Ако се прашувате што тоа значи и како да го ставите во пракса, продолжете да читате. Тоа е процес на учење при кој сами си давате насоки, а притоа акцентот се става на практичното знаење, отколку на теоријата.

Сепак тоа не е така лесно како што се чини. Потребна е огромна дисциплинираност и правилни извори за да се здобиете со вистинското знаење на ефективен начин.

Започнете со нешто што го сакате
– без разлика дали сакате да напредувате во кариерата или да имате ново хоби, самоедукацијата е применлива и во двата случаи. Пронајтете нешто што Ве интересира, а ако нема нешто такво, направете листа со специфични цели кои сакате да ги постигнете, па откријте кои вештини Ви се потребни за да ги постигнете истите.

Пронајдете ги вистинските извори – Поважно од тоа да се учи нешто е да се учи нешто што е проверено и точно. Осигурајте се дека изворите кои ги користите нудат точни информации.

Читајте – Читањето може да Ви помогне да станете поуспешни. Никој ги нема сите одговори, но секој може да дознае повеќе ако истражува на традиционалниот начин, со читање.

Одредете време за учење – осигурајте се дека не наоѓате изговори кога станува збор за учењето. Со давање на одредено време да се фокусирате на самоедукација, си ги зголемувате шансите инвестирањето во Вашето време да вроди со плод.

Не заборавајте да се тестирате – Не плашете се да го тестирате Вашето знаење, штом се почувствувате доволно самоуверени. Освен тоа, ако не знаете каде имате пропусти како ќе се усовршите?

Обврзете се кон животно учење – Никогаш не престанувајте да учите. Со интернетот имате достапност на секакви информации и тоа е во секој случај предност кога станува збор за надоградување на знаењето.
Подготвил: М.Д.