06.06.2022 Образование

Студентски проект од ФИНКИ: Сајбер-булинг – Насилство на интернет

Факултети.мк ги поддржува студентите и секогаш одвојува простор за нивните приказни, потреби и успеси во земјава и во странство. Во таа насока ја започнуваме и новата рубрика Студентски проекти, во која ќе ги објавуваме трудовите на студентите кои сакаат нивното дело да допре до пошироката јавност.
Ги покануваме сите заинтересирани студенти да не контактираат на redakcija@fakulteti.mk.

Ивана Димитровска, Ангела Јовановска, Александра Димитриеска и Теона Данева, студентки на ФИНКИ, го изработија проектот Сајбер-булинг – Насилство на интернет по предметот Медиуми и комуникации.
Сајбер-булингот доведува до поголем степен на анксиозност и депресија кај лицата, па целта на проектот е да се подигне свеста кај сите за неговото влијание значително да се намали.

Во продолжение може да го видите целото истражување:

Сајбер-булинг – Насилство на интернет