X
 07.03.2019 Образование

Декани и професори на УКИМ не поднеле анкетни листови, ќе добијат прекршочни

Државната комисија за спречување корупција денеска најави дека ќе поднесе прекршочни пријави за 30-ина професори и декани од УКИМ зашто не доставиле анкетни листови.
Освен на УКИМ, ДКСК ќе спроведе контроли и на другите универзитети. Антикорупциска денеска упати повик до сите раководители во институциите да испратат податоци за избрани и именувани лица, со цел да се ажурира регистарот на Комисијата.
Потсетуваат дека за неисполнување на оваа обврска се одговара прекршочно.

Анкетни листови се очекуваат и од нотари, извршители и административци.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование