X
 07.09.2018 Култура

Гардијан за модернистичката архитектура на Скопје

„Поразен од земјотресот во 1963 година, главниот град на Македонија беше повторно изграден под покровителство на ОН во процесот што ги дефинираше солидарноста и соработката во поделена ера“, вака светскиот магазин „Гардијан“ го започнува едиторијалот посветен на Скопје.

Тимот на меѓународни архитекти, предводен од Јапонецот Кензо Танге, донесе едно од најмоќните архитектноски изнесувања на светот во 20 век.


ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура