X
 08.01.2020 Култура

Објавени номинациите за БАФТА: Филмот „Џокер“ со 11 номинации

Вчера беа објавени номинациите за британските филмски награди БАФТА.

„Џокер“ води со 11 номинации, „Ирецот“ и „Беше еднаш во Холивуд“ имаат по 10, а „1917“ има 9 номинации.

Церемонијата на БАФТА ќе се одржи на 2 февруари во лондонскиот „Алберт хол“, а Грахам Нортон ќе биде домаќин на настанот.

Најдобар филм

„1917“
„Bait“
„For Sama“
„Rocketman“
„Sorry We Missed You“
The Two Popes“

Најдобро деби на британски сценарист, режисер или продуцент


„Bait“ - Maрк Џенкин (сценарист/режисер), Кетј Бјерс, Лин Вејт (продуценти)
„For Sama“ - Ваад ал-Катеаб (режисер/продуцент), Едварт Ватс (режисер)
„Only You“ - Хери Вутлиф (режисер/сценарист)
„Maiden“ - Алекс Холмс (режисер)
„Retablo“ - Алваро Делгадо-Апарисио (сценарист/режисер)

Филм од неанглиско говорно подрачје

„The Farewell“
„For Sama“
„Pain and Glory“
„Parasite“
„Portrait Of A Lady On Fire“

Најдобар документарец

„American Factory“
„Apolo 11“
„Diego Maradona“
„For Sama“
„The Great Hack“

Најдобар анимиран филм

„Frozen 2“
„Klaus“
„A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon“
„Toy Story 4“

Најдобар режисер

„1917“, Сем Мендез
„The Irishman“, Мартин Скорсезе
„Joker“, Тод Филипс
„Once Upon а Time... in Hollywood“, Квентин Тарантино
„Parasite“, Бон Џон-хо

Најдобро оригинално сценарио

„Booksmart“
„Knives Out“
„Marriage Story“
„Once Upon а Time... in Hollywood“
„Parasite“
Најдобро адаптирано сценарио
„The Irishman“
„Јojo Rabbit“
„Јоker“
„Little Women“
„Тhe Two Popes“

Најдобра актерка во главна улога

Џеси Бакли, „Wild Rose“
Скарлет Јохансон, „Marriage Story“
Саоирсе Ронан, „Little Women“
Шарлиз Терон, „Bombshell“
Рене Зелвегер, „Judу“

Најдобар актер во главна улога

Леонардо ди Каприо, „Once Upon а Time... In Hollywood“
Адам Драјвер, „Marriage Story“
Тарон Егертон, „Rocketman“
Хоакин Феникс, „Joker“
Џонатан Прајс, „The Two Popes“

Најдобра актерка во споредна улога


Лора Дерн, „Marriage Story“
Скарлет Јохансон, „Jojo Rabbit“
Флоренс Пју, „Little Women“
Маргот Роби, „Bombshell“
Маргот Роби, „Once Upon a Time... In Hollywood“

Најдобар актер во споредна улога

Том Хенкс, „A Beautiful Day in the Neighborhood“
Ентони Хопкинс, „Тhe Two Popes“
Ал Пачино, „The Irishman“
Џо Пеши, „The Irishman“
Бред Пит, „Once Upon a Time… in Hollywood“

Најдобра песна

„1917“, Томас Њуман
„Jojo Rabbit“, Мајкл Гиачино
„Joker“, Хилдур Гуџнадотир
„Little Women“, Александре Депла
„Star Wars: The Rise of Sky Walker“, Џон Вилијамс

Најдобар кастинг


„Joker“, Шајна Марковиц
„Marriage Story“, Даглас Аибел, Франсин Маилер
„Once Upon a Time... in Hollywood“, Викторија Томас
„The Personal History of David Copperfield“, Сара Кроу
„The Two Popes“, Нина Голд

Најдобра кинематографија


„1917“, Роџер Дикинс
„The Irishman“, Родриго Прието
„Joker“, Лоренс Шер,
„Le Mans'66“, Федон Папамикаел
„The Lighthous“, Јарин Блачке

Останатите категории можете да ги погледнете ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура