X
 08.12.2019 Култура

Нација што обожава книги: Исланѓаните читаат по 2,3 книги месечно

Неодамнешна анкета покажа дека Исланѓаните читаат сè повеќе и повеќе. Анкетата покажала дека тие читаат по 2,3 книги во просек месечно, што е зголемување од пред две години кога изјавиле дека читаат само 2 книги. Помладите возрасни групи, особено оние помеѓу 18 и 35 години, читаат и на други јазици освен исландскиот.

Додека истражувањето открива дека читањето печатени книги се намалило за разлика од минатата година, слушањето аудиокниги се зголемило во текот на истиот период. Жените и семејствата со деца се најстрасните читачи, додека луѓето од 18 до 24 години читаат помалку книги од постарите возрасни групи.

На прашањето од каде добиваат препорака за книги, повеќе од половина од учесниците во анкетата изјавиле дека се потпираат на препораките од пријателите и семејството.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура