X
 09.01.2019 Технологија

Која е компанијата со најголема вредност во светот?

„Амазон“ му ја украде круната на „Мајкрософт“ и стана компанија со најголема вредност во светот.

Во вторникот интернет-гигантот со седиште во Сиетл го задржа силниот период на продажба со поскапување од 3 отсто на цената на акциите, достигнувајќи пазарна капитализација од 793 милијарда долари и достигнувајќи вредност од околу 788 милијарди долари.

Промената го означува најновото реорганизирање на највисокото место, што до неодамна му припаѓаше на создавачот на ајфонот - „Епл“. Ваквата реорганизација го нагласи менувањето на конкурентниот пејзаж во технолошката индустрија.

„Мајкрософт“ го помина „Епл“ во ноември, но неговото владеење на врвот траеше само еден месец.

Среќата на „Амазон“ се зголеми како што компанијата се трансформира од  продажна онлајн-централа до создавач на електронски уреди, снабдувач на стриминг-видеа и инфраструктурен провајдер „облак“ што овластува некои од најпопуларните услуги во светот.

„Епл“ се соочи со тешки времиња бидејќи пазарот ја намали продажбата на паметни телефони, додека „Мајкрософт“ предводен од извршниот директор Сатја Надела го засили растот на софтверската компанија, зголемувајќи ја довербата на инвеститорите и зголемувајќи ја цената на акциите на „Мајкрософт“. Сепак, „Амазон“ беше неколку чекори понапред.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија