X
 09.06.2021 Живот

Втората светска војна низ фотографиите направени од германските војници

Во 1939 година илјадници германски војници биле испратени низ цела Европа. Oтишле вооружени не само со оружје, туку и со камери - со познатите германски „леика“ и „ролеифлекс“ во нивните торби, со наредба да го фотографираат она што ќе го видат.

Додека Велика Британија, Франција и сојузничките земји наскоро ќе ја одбележат 77-годишнината од денот Д, неодамна објавената книга „Сите во војна: Фотографија од германските војници 1939-45“ претставува компилација од овие фотографии направени од огромната колекција што ја чува Архивата на модерниот конфликт во Лондон. Ова се некои од фотографиите од книгата.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Тhe Guardian
Фото:  Archive of Modern Conflict in London
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот