X
 16.05.2015 Образование

Студентските протести во Чиле однесоа две жртви

Двајца студенти на 18 и 24 годишна возраст беа убиени за време на протестите против образовната политика во Чиле. Двајцата студенти биле убиени откако 22 годишно момче започнал да пука бидејќи демонстраторите се обиделе да стават постери на ѕидовите на неговата куќа.

 

чиле


Илјадници студенти и наставници се судрија со полицијата барајќи подобар квалитет и поевтино образование во длабокото нееднакво општество на Чиле.

 


ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование