11.02.2022 Живот

Тестирајте се дали имате знаци на деменција

Овој тест го развиле јапонски научници за да ги утврдат стареењето и развојот на деменција кај луѓето. Со негова помош лесно се утврдуваат почетните знаци за настапување на староста и колку ви е активен мозокот.

Сè што треба да направите е да ја погледнете фотографијата и внимателно да ги набљудувате облиците кои создаваат одредени предмети.

Обидете се да најдете пеперутка, патка и лилјак.

Тестот не е баш лесен затоа што на сликата има многу предмети. Но, ако ја погледнете внимателно, дел по дел, можеби многу лесно ќе ги најдете трите барани нешта. Доколку сте успеале да најдете само едно, веќе имате деменција - промена на мозокот која доаѓа со староста, иако понекогаш таа доаѓа и на млади години.

Ако пронајдете две нешта, можете да бидете спокојни.
Доколку ги пронајдете сите, вашиот мозок е млад и свеж.

А решението е следно, патката се наоѓа меѓу задните нозе на кучето, пеперутката се наоѓа во средишниот дел од крошната на дрвото, а лилјакот меѓу девојчето и момчето.

Извор: Zena
Фото: Twitter