X
 12.01.2023 Живот

Фотографии од 1913 покажуваат како изгледале македонските градови тогаш

Музејот „Албер Кан“ во Франција објави речиси 70.000 фотографии во боја направени на почетокот на 20 век кои се слободни за користење.

Фотографиите се објавени во рамките на проектот „Архиви на планетата“, кој почнал во 1908 година од страна на францускиот банкар Албер Кан, кој сакал да го фотографира човештвото низ светот. Кан најмил 12 професионални фотографи кои посетиле 50 земји во светот во рамките на проектот од 1908 до 1931 година.

Меѓу фотографиите има и десетици фотографии од Македонија направени во 1913 година. Во продолжение следуваат дел од нив.

Демир Хисар

Скопје

БитолаРесен

ОхридСтругаОпеница, ОхридСите фотографии од Македонија може да ги погледнете овде.

Извор: Petapixel
Насловна фотографија: Musee Albert Kahn
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот