12.04.2023 Живот

Кои раси кучиња најчесто напаѓаат?

Дали знаете дека секоја година повеќе од 4,5 милиони луѓе во САД се каснати од куче? Покрај тоа, речиси на едно од пет лица што се каснати од кучиња им е потребна медицинска помош.

Овие алармантни статистики ја нагласуваат важноста од разбирање на техниките за спречување на каснување од куче.
Иако повеќето каснувања од кучиња се релативно мали, понекогаш може да доведат до сериозни повреди. Секоја година илјадници луѓе бараат медицинска помош за каснување од куче, а мал процент од нив бараат хоспитализација. Помеѓу 30 и 50 луѓе годишно се убиени од кучиња. Минатата година загинале 46 лица.

Приближно 800.000 луѓе добиваат медицинска помош за каснување од куче, а приближно 10-20 луѓе умираат од повредите.

• Питбулите се најчеста раса на кучиња што каснуваат (25,07 отсто), а лабрадор-ретриверите имаат втора највисока стапка на напади со каснување (13,7 отсто).
• Расите со широки глави кои тежат помеѓу 29 и 46 килограми имаат најголема веројатност да каснат и да нападнат.
• Осигурителните компании платиле 854 милиони за повреди и напади од каснување од куче во 2020 година.
• Имате 5 отсто поголема веројатност да ве касне куче во урбана средина отколку во рурална средина.
• Повеќе од 90 отсто од фаталните напади на кучиња се предизвикани од кучиња-мажјаци.
• Повеќе од 2 милиона деца се каснати од кучиња секоја година во САД.
• 51 отсто од жртвите на каснување од куче се деца.
• Околу 26 отсто од сите деца каснати од куче бараат итен третман во болница.
• Деца на возраст од 5 до 9 години имаат најголема веројатност да бидат каснати од куче.
• Децата на предучилишна возраст претрпуваат најголем дел од каснувањата на главата и вратот.
• Во случаите околу околностите кога биле каснати, повеќе од 50 отсто од случаите покажуваат дека детето го провоцирало животното.
• Поголемиот дел од нападите (61 отсто) се случуваат дома или на познато место.

Кои раси кучиња се најопасни?

Најозлогласените агресивни раси се питбули, ротвајлери и германски овчари. Но, важно е да се знае дека секое куче има потенцијал да биде опасно ако не е соодветно тренирано или социјализирано.
Овие раси често се користат како кучиња-чувари или кучиња за борби, што може да придонесе за нивната агресивна природа. Покрај тоа, некои кучиња можат да бидат агресивни поради занемарување или злоупотреба од страна на нивните сопственици. Затоа е важно да бидете внимателни околу сите кучиња, без оглед на расата.

Колку често кучињата напаѓаат деца?

Според Центарот за контрола на болести, децата се најчести жртви на каснување од куче, што е 50 отсто од сите пријавени случаи. Ризикот од каснување од куче се зголемува во текот на летните месеци кога децата играат надвор. Но, важно е да се забележи дека повеќето каснувања од кучиња се случуваат во близина на домот; 60 отсто од сите каснувања од куче се случуваат на имотот каде што живее кучето. Затоа, важно е родителите соодветно да ги едуцираат своите деца како безбедно да комуницираат со кучињата и како да следат одредени безбедносни правила за да го намалат ризикот од напад на куче.

Извор

Живот