X
 12.05.2021 Култура

Може да видиме како изгледале 7 познати светски палати пред да ги „изеде“ времето

Светот е полн со историски места како палати, замоци и слично за кои плаќаме да ги видиме. Но повеќето од овие градби изгледаат руинирано или застарено.

Група талентирани уметници со помош на технологија успеале да направат скици од оригиналниот изглед на познати историски места. Креативците во „Баџет дајрект“ реконструирале седум историски палати низ светот за да ни покажат како изгледале кога биле изградени.

Сан-Суси, Хаити


Фото: Budget Direct

Галех-дохтар, Иран


Фото: Budget Direct

Кносос, Грција


Фото: Budget Direct

Ружански дворец, Белорусија


Фото: Budget Direct

Дунгур, Етиопија


Фото: Budget Direct

Клерендон, Велика Британија


Фото: Budget Direct

Хусуни Кубва, Танзанија

 
Фото: Budget Direct

Автор: Хидрелеј
Извор: boredpanda.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура