X
 13.08.2022 Технологија

Полска општина ќе чува вода под земја за идните суши

Полската општина Румија планира да изгради огромен систем на подземни резервоари за вода за да се спречат суши и да се заштедат пари за наводнување.

Водата која ќе се чува во резервоарите ќе се филтрира и ќе се користи за наводнување на вегетацијата. Општината веќе обезбедила финансиски средства за иновативниот систем.

Главната функција на системот ќе биде да се чува вода со висок квалитет за периоди кога ќе биде потребна. Подземните резервоари ќе може да чуваат околу 7.500 кубни метри вода.

Властите сметаат дека инвестицијата ќе придонесе и кон заштитата од поплави бидејќи резервоарите ќе го спречуваат поминувањето на вишокот вода кон приватните домови. Вредноста на целиот проект се проценува на 1,3 милион евра.

Извор: The mayor
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија