X
 14.02.2015 Култура

Времето кога Америка се плашеше од Југославија

Кошаркарскиот натпревар од 1970 година меѓу Југославија и САД покажува дека некогаш Југославија била доста моќна земја кога станува збор за спорт.

Ова беше натпревар кој некогаш беше квалификуван како најголемиот успех на југословенскиот спорт после Втората Светска војна. Кошаркарите на Југославија го победи тимот на САД на 23 ма 1970 година со резултат 70:63 и освоија златен медал на Светскиот шампионат во Љубљана.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура