X
 14.02.2024 Технологија

Ученици од Хонгконг го создадоа најмалиот хуманоиден робот во светот

Четворица ученици од тимот за роботика од машко училиште во Хонгконг го направија најмалиот хуманоиден робот на светот.

Роботот е висок само 141 милиметар, што е за 11,2 милиметри помалку од стандардното хемиско пенкало, соборувајќи го рекордот поставен од Пакистанецот Заин Ахмад Куреши во 2022 година.

Нивниот хуманоиден робот е официјално признат како нов Гинисов рекорд.

Учениците сакале нивниот робот да има голем опсег на движења, што значи да ги движи рамената, лактите, колената и колковите, а истовремено да совладува и двоножно движење.

Тие користеле КАД за дизајнирање на роботот, а по финализирањето на техничките спецификации и потребните компоненти, се потпирале на експертизата на фабриката која произвела серво-мотори, приспособени на нивните барања. Овие мотори играат клучна улога во функционалноста на роботот, олеснувајќи ја прецизната ротација и движење и му даваат моќ на роботот да ги движи екстремитетите. За да се постигне синхронизација на овие сложени компоненти, тимот набавил 16-канална контролна серво-плоча, како и низа основни хардверски материјали, од завртки и навртки, до жици и батерии.

Учениците направиле акрилни панели за роботот и користеле 3Д-печатач за производство на компоненти во лабораторијата за роботика во нивното училиште. Оваа комбинација на врвна технологија и иновативен дизајн кулминирала со создавање извонредно роботско чудо.

Покрај поставувањето нов светски рекорд, учениците го замислиле овој робот како едукативна алатка бидејќи е компактен, достапен, може да се полни и програмира, па може и да се користи во  едукативните работилници. Целта на оваа иницијатива е да се поттикне инклузивноста и пристапноста во рамките на технолошката едукација.

Со цел да се унапреди СТЕМ-образованието, тимот планира дизајнот и програмскиот код на роботот да бидат достапни бесплатно.

Извор: Klix.ba

Фото: YoutTube screenshoot/Smallest humanoid robot

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија