X
 14.04.2022 Култура

Режисерот Горан Столевски ја напишал приказната за „Нема да бидеш сама“ за 5 дена

Најновиот филм на режисерот со македонско потекло Горан Столевски, „Нема да бидеш сама“ (англ. You won't be alone), е комплексен трилер сместен во планинско македонско село во 19 век. Столевски открил за „Инсајдер“ дека го напишал нацртот на сценариото за само пет дена.

- Имаше македонска работилница за приказни и јас сум од Македонија. Па мислев дека може да напишам нешто за да го поднесам за работилницата, само за да ја користам како рок. Имаше околу пет дена до рокот. Морав да напишам приказна многу бргу на два различни јазици - открил Столевски.

Приказната е за Невена, изолирана млада жена која станува вештерка. Невена го менува изгледот како што учи за надворешниот свет. Според Столевски, дел од приказната бил инспириран од старата идеја дека вештерките може лесно да се претвораат во други луѓе или животни.


- Си помислив: „Колку неверојатен начин на гледање на животот, доколку навистина може да го живеете животот во различни тела, има различни суштества“. Имав голема идеја за внатрешниот глас на Невена. Ми дојде во неколку реченици, па некако ги споив сите и напишав нешто за пет дена - открил Столевски.

Според него, иако првично го напишал сценариото за работилницата, идејата функционирала. Во работата на филмот тој бил инспириран и од децата што растат во дивината, надвор од општеството. Во приказната, траумите од детството на Невена и изолацијата придонеле таа да не може да зборува, дури и кога опседнува туѓи тела на лица кои претходно можеле да зборуваат.

„Нема да бидеш сама“ премиерно беше прикажан на 22 јануари на „Санденс“.

Извор: Insider
Насловна фотографија: Youtube (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура