X
 09.01.2015 Уметност

Почит кон загинатите карикатуристи: "Перото е помоќно од мечот"

Во пресрет на ужасниот терористички напад во канцелариите на францускиот сатиричен весник „Чарли Хебдо“, илустраторите и карикатуристите од целиот свет се обединуваат како знак за солидарност за луѓето и карикатуристите кои беа убиени од терористите преку изразување на нивните чувства.

 

меч


Нивните пораки се движат од бес и пркосење до тага и надеж, меѓутоа постои заедничка цел. Јасно е дека, во нивните очи, луѓето од „Чарли Хебдо“ починаа како маченици кои се залагаа за слобода на изразување и слобода на печатот, што се клучните елементи за едно слободно општество.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност