X
 18.01.2015 Образование

Што научивме изминатава недела: Образованието е "погребано"!

Неделата којашто помина, заврши во знакот на „погребот“ на нашето образование и усвоените измени во законот за високо образование. Исто така, јавноста на интернет беше загрозена поради обезвреднетата слобода и правата на животните за време на вевчанскиот карневал. Ова се вестите кои беа најпопуларни изминатава недела.

 

2

 
Образованието е "погребано": Усвоени се измените во Законот за Високо образование


Собранието на Република Македонија со 67 гласа за и 9 против го изгласаа Законот за високо образование со кој се воведува државен испит на факултетите.

Слободни денови кои ви следуваат по закон

Работникот има право на надоместок на платата за целото време на отсуство во случаите и во траење определени со закон, како и во случаите кога не работи од причини на страната на работодавачот.

Обезвреднета слободата и правата на животните за време на Вевчанскиот карневал

Згрозени од фотографиите и информациите добиени за време на Вевчанскиот карневал, кои без дилема покажуваат дека за време на истиот се овозможил садизам и насилство врз животните.

Петделната шема на македонското бестселерџиство
 
Сведоци сме на еден невообичаено висок степен на деволутивен развој во денешната уметност.

Земја во која се слуша гласот на наставниците!

Во Холандија, наставниците се оние кои одлучуваат што (ќе) се случува во нивните училници - не бирократите.

Најдобрите наградени свадбени фотографии за 2014 година

Четири пати годишно, Меѓународното здружение за професионален свадбен фотограф (ISPWP) одржува натпревар на кој учествуваат само неговите членови и на кој се избираат најдобрите свадбени фотографии на годината.

Топ 5 работни понуди во Америка за студенти од Македонија

Во овој т.н. „најдолг месец во годината“ - ќе се случат неколку саеми за вработување преку кои Коузон Студентски сервис ќе вработи околу 250 студенти - само од Македонија.

Епизодите од "Пријатели" замислени во денешно време

Признајте, би сакале да видите како Џои користи „Твитер“. Доколку се прашувавте како би изгледале „Пријатели“ во денешно време, комедијантите ви помагаат да го замислите тоа.

Најстресните професии за 2015 година според магазинот "Форбс"

Неодамна, магазинот „Форбс“ ја објави годишната листа за најстресни професии. Листата се базира врз основа на повеќе од 100 критериуми кои се движат од приход и потенцијал за раст до степенот на конкурентност и физички барања на работното место. Еве кои професии се најдоа на листата.

Интересни фотографии од матурата на славните личности

Погледнете како изгледале познатите личности како матуранти.

Дали се осмелувате да го решите тестот за животот?
 
„Започнувам со диета од утре, откако ќе ја изедам оваа пица вечерва.“

Тест: Дознајте каков е Вашиот карактер
 
Овој тест ви го открива вашиот карактер врз основа на положбата на рацете и гестикулацијата. Доста е едноставен и краток, такашто во четири чекори можете да дознаете за вас. Важно е точките да ги изведувате без многу размислување.

Како да запомните 90% од она што го учите?

Да се биде професор или наставник е една од најдобрите работи во светот. Она што може да му го подарите на детето, односно на повеќе деца, е бесценето. Со предавањето може да им помогнете на другите да научат нешто што драстично ќе им го промени животот. Но, вистинската убавина во тоа да се биде наставник е способноста да се научите себеси како да го задржите своето знаење.

Платена пракса во Европска комисија

Европската комисија финансира практична работа во период од пет месеци, од октомври 2015 до февруари 2016 година.

Омилените филмови на големиот Акира Куросава
 
Акира Куросава е човекот кој го зеде филмскиот јазик на Холивуд и го подобри со филмовите како „Седумте самуари“ и „Високо и ниско“. Во филмовите како „Лошите спијат добро“ и „Поголеми длабочини“ тој се обиде да вклучи филозофски делови и да ја најде светлината во човековата душа.

Какви работници им се потребни на најбогатите европски земји?


Големиот број високообразовани е проблем кој се наоѓа и во другите европски земји покрај нашата. Во најбогатите земји во Евроската унија има недостаток од луѓе со средно стручно училиште. Но, северните земји имаат потреба и од високообразовани лица.

Секоја недела нов изглед на "Фејсбук"

 
Одбирањето нова фотографија за профилот на „Фејсбук“ е сериозна работа. Некои луѓе ја сфаќаат посериозно од останатите. Едно момче прави нови фотографии за профилот секоја недела, а во нив се претвора во различни ликови со костуми, шминка и добро одбрани места.

Зошто органската храна е поразлична од обичната храна?

Конвенционалното земјоделство користи пестициди, хербициди и ѓубрива на културите. Поради тоа, синтетичките хемикалии оставаат токсични остатоци кога се набрани.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование