X
 01.02.2015 Култура

Апсурдноста на диктатурата: 2+2=5

Прекрасен краток филм којшто го рефлектира вистинскиот живот на општествата низ светот. Кога лидерот вели дека 2+2=5, доколку собереш храброст да кажеш нешто различно, тогаш си убиен. Филмот претставува алегорија за апсрудноста на диктатурата и тиранијата и отпорноста на човечкиот дух.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура