X
 28.04.2015 Наука

Нов светски рекорд во решавање рубикова коцка

Светскиот рекорд за решавање рубикова коцка сега изнесува неверојатни 5,25 секунди. Претходниот рекорд изнесуваше 5,55 секунди.

Рекордот е постигнат од тинејџерот Колин Бирнс од САД на натпревар организиран од Светската асоцијација на коцката (да, такво нешто постои).

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука