29.04.2015 Образование

Балканот згрозен од анкета доделена на ученици од Сараево

На децата најмногу влијаат родителите и наставниците. Не треба да ги осудуваме денешните ученици доколку сметаме дека прават нешто што не е во ред. Во голем дел од случаите, виновниот е некој многу постар и „помудар“ од нив.

Одличен пример за тоа е наставничката која доделила ваква анкера. Се работи за анкета доделена во основното училиште „Меша Селимовиќ“ во Сараево од предметот англиски јазик. На прашалникот има прашање: „Кои деца се најписмени: Бошњаците, Србите, Хрватите, Ромите...“.

Директорот бил контактиран од страна на родители на децата, а тој ја префрлил целата вина на наставничката која ја доделила анкетата и изјавил дека воопшто не знаел за неа.

„Сè уште не успеав да разговарам со наставничката Емина Рамовиќ, која ја поделила анкетата на децата“, изјавил тој.

Подготвил: Драгана Петрушевска