X
 30.08.2016 Култура

Најнезаборавните филмови на легендарниот Џин Вајлдер

филм 

 

Легендарниот актер Џин Вајлдер почина вчера на 83 годишна возраст како резултат на компликации од Алцхајмеровата болест.


Во неговата долгогодишна кариера Вајлдер реализира низа улоги, а публиката најдобро го знае по улогата на Вили Вонка во „Charlie and the Chocolate Factory“, а зад себе остави незаборавни филмови кои ќе продолжат да стојат како доказ за неговиот извонреден талент.  

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура