X
 28.04.2021 Култура

Која книга била првиот бестселер, а не е Библијата?

Дали знаете дека околу 50 книги може да се направат од едно дрво и дека во просек се објавуваат околу 125 нови наслови дневно во светот?

Постојат низа други интересни занимливости за книгите.

- Најстарата печатена книга е Библијата, која била отпечатена во Мајнц, во 1455 година, од Јохан Гутенберг на мобилна машина за печатење. Исто така, Библијата е најпродаваната и најраспространетата книга во светот, а и најпреведуваната.

- „Авантурите на Том Соер“ на Марк Твен се смета за прв роман напишан на машина за пишување.

- Првите печатени книги биле без името на авторот и насловот на корицата. Биле прекриени со цртежи, везени со кожа или украси со злато.

- Првата книга што се продала во повеќе од милион примероци била „Колибата на чичко Том“ на Хариет Бичер Стоу, првпат објавена во 1852 година.

- Потребни се околу 475 часа за да се напише роман.

- Денес има повеќе од 130 милиони објавени наслови во светот.

- Најдолгата напишана реченица се наоѓа во романот „Клетници“ на Виктор Иго и има 823 збора.

- Терминот „книжен молец“ се однесува на љубител на книгата и се користи поради малите инсекти што се хранат со повезот на книгата.

- Куќата на Чарлс Дикенс имала тајна врата скриена зад лажна полица со книги.

- Најголемата библиотека е Американската библиотека на Конгресот во Вашингтон, со 30 милиони книги на речиси 500 јазици и повеќе од 58 милиони ракописи.

- На Меѓународниот саем на книгата во Хавана, во 2010 година, била изложена книга долга 3,2 метри, широка 2 метра и тешка околу 250 килограми.

- Повеќето читатели го губат интересот за читање на 18-тата страница.

Извор: Magazin.novosti.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура