X
 17.06.2015 Култура

Најскапите градови за странци

Животот надвор за работа или пензионирање може да биде атрактивна опција за секој кој бара промена во животот, нови културни искуства и шанса за поинаков живот.


Без разлика на причините поради кои би се решиле да се преселите надвор од земјата, цената на живот дефинитивно ќе игра голема улога во изборот. Една од најевтините земји за живот е Виетнам, но и заработувачката е мала.

Африканските, европските и азиските градови се најскапи кога станува збор за животот поради падовите и растот на валутата, како и влијанието на инфлацијата, според „Mercer“, американска консултантска фирма. Нивното рангирање за најскапите градови за живот во последнава година изгледа вака:

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура