X
 20.07.2015 Култура

Необично место: Островчето Вилхелмштајн

Изградено во 18-от век, малото вештачко островче Вилхелмштајн се наоѓа на езерото Стеинхуд, најголемото езеро во северозападниот дел на Германија.

 

остров


Островот е направен врз основа на купови камења кои морале да ги носат локалните рибари во нивните чамци. Помеѓу 1765 и 1767 година островот бил претворен во воена тврдина од Вилијам, грофот од Шаумбург-Липе. Неговата визија била спокојно место на сопствениот имот кадешто ќе може да го помине својот одмор. Вилхелмштајн денес е музеј и една од најпопуларните туристички дестинации.

 

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура