X
 18.04.2016 Култура

Уметничко историски филмови кои се кој треба да ги погледне

Кога ќе откирете нови уметнички дела нашиот дух на љубопитноста природно не` охрабрува да ги бараме приказните за нивното создавање и да дознаеме детали од животот на уметникот или на неговиот/нејзиниот креативен процес.

 

филмови


Големата уметност отсекогаш била извор на инспирација за многу уметници, научници, креативци кои ги почестиле уметничките херои преку нивните креативни дела. Сега повеќе од било кога, кинематографијата е ангажирана во проекти за создавање на филмови за уметноста и уметниците и затоа не е чудно колку се фасцинантни, драматични и извонредни приказните за уметноста. Филмовите кои се занимаваат со историја на уметноста денес имаат посебен жанр кој може да се движи од биографски приказни за животот на уметниците, преку возбудливи грабежи на уметнички дела и документарни филмови за уметноста како и други иновативни дела. Најдобро од сè е тоа што тие покриваат разни видови на уметнички феномени од класичните дела до филмови за улична уметност.

Доколку сте љубител на уметноста, ви нудиме избор на интересни филмови за уметност во кои дефинитивно ќе уживате и кои ќе ве научат нешто за историјата на уметност и моменталната состојба на уметничкиот свет на забавен начин.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура