X
 26.07.2015 Култура

(ФОТО) 52 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје


На истиов ден пред 52 години Скопје бил погоден од земјотрес во кој над 1.000 жители ги загубиле животите, а уште 3.000 биле повредени. Преку ноќ, 200.000 луѓе останале без дом. Земјотресот од 1963 година останува запаметен како една од најголемите природни катастрофи кои ја зафатила Македонија.

Како изгледало Скопје по 26.07.1963?

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура