X
 28.07.2015 Култура

Мексико обои цел град за да го намали насилството


Владата на Мексико побара од младинска организација позната по користење графити како начин на изразување да обои цел град, Палмитас.

Групата обоила 209 куќи во еден мурал. Според локалните жители, ефектот бил екстремно позитивен. 452 семејства, односно 1.808 луѓе биле позитивно изненадени од иницијативата. Претходно, градот бил познат по насилството меѓу младите луѓе.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура