X
 31.07.2015 Технологија

Универзален пристап за интеренет со балоните на "Google"


Островската нација Шри Ланка штотуку потпиша договор со кој ќе стане првата држава на Земјата која ќе има национален безжичен интернет, а тоа ќе биде овозможено со балони. 13 балони ќе лебдат над Индискиот океан во стратосферата и ќе обезбедуваат интернет за еден милион луѓе во Шри Ланка.

Сето ова е овозможено со проектот „Loon“ на „Google“, со кој компанијата се труди да обезбеди интернет пристап до руралните или изолирани места низ светот. Балоните кои ќе бидат искористени пренесуваат 3Г-интернет, како оној кој го користат модерните смартфони.

Проектот беше првпат тестиран во Нов Зеланд во 2013 година.

Балоните ќе започнат да работат во текот на следните месеци.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија