X
 07.08.2015 Наука

Балкански финалисти на глобален научен натпревар на "Google"

„Google“ ги објави имињата на финалистите на натпреварот „Science fair 2015“, на кој учествуваат млади генијалци од целиот свет. Целта на натпреварот е наоѓање млади умови кои сакаат да го сменат светот на подобро. Натпреварот е финансиски поддржан од „LEGO education“, „National geographic“, „Scientific American“ и „Virgin Galactic“.


Од пријавени илјадници, беа одбрани 20 кои ќе учествуваат на големото финале. Меѓу нив има две балкански претставници, и тоа од Босна и Херцеговина. Се работи за 18-годишната Анела Арифи и 17-годишната Илда Исмаили. Освен нив, меѓу финалистите има генијалци од САД, Канада, Сингапур, Тајван, Франција, Индија, Литванија и Русија.

Анела и Илда се занимаваат со решение на проблемот со производство на биодизел. На овој проект работат две години.

- Нашиот проект е базиран на систем од два реактори за производство на материјал од хидроген и биодизел од пилешки крилја. Кога беше тестиран, карбонизираните крилја покажале добри карактеристики за чување на хидрогенот и биодизелот имаше добар квалитет. Доколку би се користел методот би имале почиста околина, поквалитетно гориво и поздрава иднина. - изјавија двете Босанки.

Сите финалисти ќе ги претстават своите проекти на кампусот на „Google“ во САД пред научници на 21 септември. Победникот ќе добие стипендија од 50.000 долари.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука