X
 30.08.2015 Наука

НАСА штотуку затвори луѓе на цела година за експеримент


Животот на Марс можеби звучи гламурозно за некого, но во реалноста, тој би бил многу тежок и здодевен. Како тест за „вистинската работа“, НАСА изгради згради за луѓе кои ќе живеат таму со месеци.

Претходно биле спроведувани слични експерименти, а последниот експеримент за живот во изолација започна оваа недела. Шест волонтери - астробиолог, физичар, пилот, архитект, новинар и земјоделски научник влегле во една зграда во близина на вулкан во Хаваи. Таму ќе останат цела година.

Последниот пат кога НАСА направила ваков експеримент, секој излегол добар на крајот, а престојот поминал без големи инциденти.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука