X
 09.09.2015 Култура

Музејот Ван Гог во Амстердам воодушевува со својот лавиринт од сончогледи

лавиринт

 

Лавиринтот од 125.000 сончогледи е создаден во чест на отворањето на новиот влез од музејот на Ван Гог.


Лавиринтот зафаќа речиси половина од плоштадот. Лавиринтот исто така содржи три скриени „соби“ со музика и фотографии од процесот на градењето на музејот.

Ван Гог, кој починал пред 125 годин, создал неколку слики со сончогледи од кои пет се`уште постојат.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура