X
 22.09.2015 Технологија

Најбрзата камера во светот може да ја сними светлината

Нова камера направена на Технолошкиот институт во Масачусетс може да направи трилион фотографии во секунда. Споредете го тоа со традиционалната филмска камера која прави само 24.

Со новата камера, научниците може да го снимат најбрзото нешто во универзумот - светлината. Во видео објавено од институтот гледаме експериментална снимка од светлосните фотони кои патуваат низ вода. Сето тоа се случува во една наносекунда, но камерата може да го успори на 20 секунди.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија