X
 28.09.2015 Култура

Науката откри кои се најиконските песни на сите времиња

Компјутерскиот научник и музичар Д-р Мик Гриерсон, од Голдсмитс, Универзитетот во Лондон ги проучувал листите на „најдобрите песни“ на сите времиња.

 

pesna


Со помош на аналитички софтвер, тој се обидел да пронајде сличности помеѓу песните вклучувајќи ги нотите, ударите, различноста на акордите итн.

Сето ова било порачано од Fiat за да можат да изберат песна за промоција на нивниот нов автомобил.

После напорната работа, Д-р Гриерсон признава дека дури и со примена на научниот процес, иконските песни во крајна линија ги одредува самата индивидуа.

„Мојот заклучок е дека ако сакате формула за создавање на одлична музика, постои само една: вие треба да создадете нешто што ќе звучи одлично“.

Еве што покажаа анализите - линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура