X
 20.09.2020 Култура

Златната доба на Берлин оживеана на филм од 1927

Помладите генерации не се сеќаваат на Берлинскиот ѕид, а само постарите берлинци се сеќаваат на времето пред поделбата на градот. Ова време се прикажува во краткиот филм „Берлин: Симфонија на една метропола“.

Во филмот гледачот се движи низ улици и паркови, во возови и лифтови, на ролеркостери и во фабрики, градилишта и кабареа. Филмот се снимал повеќе од една година, а тие кадри се сместени во само еден час.


Извор: openculture.com
Насловна фотографија: YouTube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура