X
 03.10.2015 Култура

Мостот кој ќе ги поврзува Крим и Русија

На Youtube се појави видео снимка од презентација на мост кој ќе го поврзи Крим со останатиот дел од Русија.

 

мост


Преку Керчкиот теснец годишно можат да патуваат само 4 милиони патници, но после изградбата на новиот мост, оваа бројка ќе се зголеми на 17 милиони патници.

Мостот во секое време ќе може да го преминуваат 40.000 автомобили и 47 возови, а прометот на товарот ќе изнесува 13 милиони тони годишно.

 

мост


Пред избувнувањето на војната во источна Украина, полуостровот Крим бил дел од оваа земја, но во март за соединување на Крим со Русија на референдум гласаа 96.6% од граѓаните на Крим. Западните сили овој референдум го прогласија за нелегален.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура