X
 12.10.2015 Култура

Менакши храмот во Мадураи, Индија

Иконскиот Менакши Храм се наоѓа во древниот град Мадураи во јужниот дел на индиската држава Тамил Наду. Лоциран во срцето на градот стар 2.500 години, Храмот Менакши е посветен на божицата Менакши, аватар на Хинду божицата Парвати.

 

храм


Храмот одамна е индиска и меѓународна туристичка атракција, и еден од најважните места на хинду аџилакот. За луѓето од Мадураи, храмот е центар на нивната култура и верски живот.

Комплексот на храмот опфаќа околу 45 акри и е опкружен со 12 кули наречени „гопурамс“, од која највисока е познатата јужна кула која се издига до 52 метри. Секоја кула е мулти-легендарна структура во облик на стрмна пирамида покриена со илјадници камени фигури на животно, богови, божици и демони обоени во сите бои на виножитото.

Постојат неколку гробници во комплексот посветен на божицата Менакши, и нејзиниот сопруг Лорд Шива како и нивниот син богот на слонот Ганеша.

Храмот не бил секогаш толку шарено обоен. Оригиналната структура веројатно била необоен гранит. Тогаш луѓето зпаочнале да сликаат скулптури бидејќи тие сакале храмот да изгледа шарен во време на големи настани и фестивали. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура