X
 25.11.2015 Култура

Зошто Германија има толку различни имиња?

Нитуедна друга земја во светот нема толку имиња колку што има Германија. Deutschland, Allemagne, Niemcy, Saksa, Vokietija - ова е приказната која започнува од антички Рим за тоа како Германија добила толку многу имиња од сите нејзини соседи.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура