X
 15.03.2022 Наука

Научниците го идентификуваа оптималниот број на чекори дневно за долговечност, а не е 10.000

За оние што имаат седентарен начин на живот, ова е цел за која е потребен малку труд. Исто така, веќе некое време знаеме дека ова верување е речиси сигурно погрешно.

Анализирајќи ги податоците за десетици илјади луѓе на четири континенти, собрани помеѓу 15 постојни студии, истражувачи  дошле до поинаква бројка: оптималниот број е веројатно поблиску до 6.000 чекори дневно, во зависност од вашата возраст.

Малку е веројатно дека нешто друго дополнително ќе ви го продолжи животот.

- Значи, она што го видовме беше постепено намалување на ризикот додека чекорите се зголемуваа додека не се израмни - вели Аманда Палуч, епидемиолог од Универзитетот „Амхерст“ во Масачусетс.

Луѓето во основа се изградени да се движат. Еволуцијата ја усоврши нашата физиологија на одење на долги растојанија, лесно исфрлајќи ја топлината додека одиме напред-назад во потрага по храна и вода.

Ова значи дека нашиот метаболизам, кардиоваскуларната кондиција, влијанието врз нашите коски и мускули, па дури и нашето ментално здравје се приспособени да го ценат доброто одење. Вметнувањето секаков вид прошетка во нашиот бурен распоред добро ќе ни послужи бидејќи ќе ни помогне да живееме подолго, поздраво и посреќно.

Зошто 10.000? Стариот добар маркетинг. Тоа е убав број, звучи доволно напорно за да биде цел, но остварлив е, па вреди да се стремиме да го оствариме. Но, тоа е и нешто за кое нема научна основа.

Минатата година Палуч и нејзиниот тим објавија студија заснована на група од повеќе од 2.000 средовечни лица кои живеат во САД во која откриле дека правењето најмалку 7.000 чекори дневно ги намалува шансите за прерана смрт за 50 до 70 отсто.

Извор: Svijetkulture.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука