X
 15.09.2023 Економија

Цените од 1 август ќе бидат репер за најавеното поевтинување на прехранбените производи

Цените од 1 август ќе се земат како референтни за најавеното поевтинување на повеќе од 50 основни прехранбени производи во земјава, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски.

Како што истакна Ковачевски, поскапувањето се случувало најмногу по 1 август, затоа е земено и како репер, но тоа не значи дека нема да земат предвид и други елементи.

- Ги анализиравме цените и практично покачувањето се случува најмногу по 1 август, затоа го зедовме како репер. Но, тоа не значи дека нема да се земат предвид и другите елементи, па и јули. Анализата се прави, сметам дека до крајот на викендов ќе биде завршена. Најважно е дека се носи мерка со која ќе бидат прекинати секакви можности за манипулација со промоции на цените и тоа што се одржа состанок на кој трговските синџири изразија волја за намалување на цената за најмалку 10 отсто, како и дека нема да биде земена како рефрентна цената денес, туку цената што се наоѓа во период зад нас - потенцира Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања по почетокот на Скопскиот економски и финансиски форум.

Одлуката за замрзнување на цените на 50 основни прехранбени производи треба да биде донесена на владина седница во вторник идната недела.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија