X
 03.06.2016 Култура

Нацистичката архитектура, некогаш и денес

70 години после падот на нацистичка Германија, изненадувачи голем број од нивните згради и јавни места се'уште остануваат - многу од нив се употребени за нешто ново, понекогаш и контроверзно. Книгата на Колин Филот, „Relics of the Reich: the Buildings the Nazis Left Behind“ ја испитува нивната судбина и објаснува што открива за ставовите на нацизмот денес.

 

2

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура