X
 12.06.2016 Култура

Најдобрите сајберпанк-филмови некогаш снимени


Сајберпанк е научна фантастика, честопати сместена во дистописка иднина во која компјутерите и интернетот доминираат. Луѓето се претставувани од радикални групи со војници или хакери кои го напаѓаат системот. Интернетот е оружје на безгласните. Сепак, опасноста од преземање од страна на компјутерите се' уште е тука. Ликовите честопати не може да се пронајдат во општеството и се борат со негативците.

Жанрот првпат се појавил во книжевноста со приказните на авторите како Вилијам Гибсон, Брус Стерлинг и Нил Стивенсон. „Screenrant“ направи листа од најдобрите сајберпанк филмови на сите времиња. Насловите пронајдете ги во галеријата.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура