X
 28.07.2016 Култура

Објавени номинациите за MTV наградите

MTV ги објави номинираните за овогодинешните видео музички награди - во номинациите водат двете најпопуларни пејачки.

 

награди


Американската пејачка Бијонсе освои најголем број од номинациите - вкупно 11, а веднаш после неа се наоѓа британската ѕвезда Адел со 8 номинации. И двете пејачки се номинирани за најголемата награда на настанот - Видео на годината; Бијонсе за „Formation“, а Адел за „Hello“. Меѓу номинираните за оваа награда се најдоа и Џастин Бибер со „Sorry“, Дрејк „Hotline Bling“ и Канје Вест со „Famous“.

Видео музичките награди ќе се одржат во Њујорк во Медисон Сквер Гарден на 28 август. Во продолжение се номинациите.

Видео на годината


Адел - „Hello“

Бијонсе - „Formation“

Дрејк - „Hotline Bling“

Џастин Бибер - „Sorry“

Канје Вест - „Famous“

Најдобро видео од женски изведувач

Адел - „Hello“

Бијонсе - „Hold up“

Сиа - „Cheap Thrills“

Аријана Гранде - „Into you“

Ријана & Дрејк - „Work“

Најдобро видео од машки изведувач

Дрејк - „Hotline Bling“

Брајсон Тилер - „Don't“

Келвин Харис & Ријана - „This Is What You Came For“

Д Викенд - „Can't feel my face“

Најдобра соработка

Бијонсе & Кендрик Ламар - „Freedom“

Фифт хармони & Тај Дола Сајн - „Work from home“

Аријана Гранде & Лил Вејн - „Let me love you“

Келвин Харис & Ријана - „This Is What You Came For“

Ријана & Дрејк - „Work“

Најдобро хип-хоп видео

Дрејк - „Hotline Bling“

Брајсон Тилер - „Don't“

Деслајнер - „Panda“

Ченс д Рапер & Саба - „Angels“

2 Чеинз - „Watch out“

Најдобро поп видео

Адел - „Hello“

Бијонсе - „Formation“

Џастин Бибер - „Sorry“

Алесија Кара – „Wild Things“

Аријана Гранде – „Into You“

Целосната листа можете да ја погледнете ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура