X
 29.07.2016 Култура

Венецуела: Земјата каде што нафтата е поевтина од водата

1

 

Името Венецуела доаѓа од италијанскиот збор „Венезиола“ што значи „Мала Венеција“. Кога истражувачот Америго Веспучи ги видел куќите на колец на езерото Маракаибо, го потсетиле на Венеција.


Во Венецуела, нафтата е поевтина од водата.

Ангелските водопади во Венецуела се 17 пати повисоки од Нијагарините водопади.

Венецуела ја имаше највисоката инфлациска стапка во 2015 година со повеќе од 141%.

 

2


Во 1863 година, Венецуела стана првата модерна земја која ја укина смртната казна за сите кривични дела.

Над 1.5 милиони луѓе жители на Венецуела - 4 до 6% од населението во земјата ја напуштиле Венецуела после Боливарската револуција на Хуго Чавез.

Во 2015 година, Венецуела беше земјата во која биле извршувани најголем број убиства на Земјата - една личност беше убиена на секоја 21 минута.

Боливија била именувана по Сајмон Боливар, воен лидер кој ги предводел Колумбија, Венецуела, Еквадор, Перу, Панама и Боливија до нивната независност.

Постои постојана бура во езерото Маракаибо. Грмотевиците и молњите се случуваат 10 часа навечер, 140 до 160 ноќи во годината, со вкупен износ од 1.2 милиони празнења на громови годишно.

Постои ноќен клуб во затвор во Венецуела.

Додека поголемиот дел од амазонските дождовни шуми се во Бразил (60%), нив ги има и во Перу (13%), Колумбија (10%), Венецуела, Еквадор, Боливија и три земји.

 

4


После ураганот Катрина, Куба понуди медицинска помош и гориво од Венецуела во вредност од 5 милиони долари. Америка одби се'.

Во 2012 година, претседателот на Венецуела, Хуго Чавез го наградил неговиот следбеник кој го заокружил бројот на 3 милиони следбеници, 19 годишно девојче, со нов дом.Канада е трета по големина на резерви на нафта - пред неа се Саудиска Арабија и Венецуела.

Венецуела е на седмо место на светската листа на нации со најголем број видови животни.

Во Венецуела, 4 на 100.000 возрасни мажи се одлучуваат за операција за зголемување на пенисот - втора највисока стапка во светот. 
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура